MERAK ETTİKLERİNİZ (S.S.S)

S1- Flycam – Havadan video ve havadan fotoğraf çekimi nedir?

Hava çekimi (aircam, flycam, skycam, helicam ) gerçek uçak ve helikopterlerin inemeyeceği irtifa ve konumlarda uçarak görüntüleme yapmaktadır. Aircam teknolojosinde kamera modülü ile alışıla gelmiş havadan fotoğraf ve videolar ile karşılaştırıldığında çok daha işlevsel, kaliteli görüntüler vermektedir. Bu sistem günün istenilen saatinde doğru gün ışığı açısı belirlenerek en doğru görüntüyü alana kadar tekrar edebilmenizi sağlar, eski tip yapılan hava fotoğrafçılığına yeni bir ivme kazandıracaktır. Çekimlerde kullanılan dslr video kameralar ile  havadan fotoğraf, film ve videolarda sıfır vibrasyon ile çok daha akışkan görüntüler elde edip müşteriye sunulmaktadır. İleri teknoloji sayesinde flycam sistem iki kumanda ile yönetilir. Biri istenilen irtifa ve açıya yönlenmesi sağlar, diğeri ise  bağımsız kamera modülüne hareket verir. Bu kamera 360 derece sınırsız döner, 120 derece yukarı-aşağı hareket edebilir. Modül operatörü bu işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Kablosuz bağlantı sayesinde canlı yayınlara aircam ile havadan görüntü verilebilir, fotoğraf makinesinden görüntü aktarabilir. Havadaki görüntüyü eş zamanlı olarak aşağıdan canlı gören ekip çekecekleri açıyı yerden belirliyor ve deklanşöre yerden basıyor.

S2- Hava çekimi yapmak için hava koşulları nasıl olmalıdır?

Hava çekiminde kullandığımız flycam sistemlerimiz oto pilot donanımlarına ve dünya üzerinde kendini kanıtlamış cine star marka gim ball (kamera mount) sistemine  sahip olduğundan yağmurlu havalar hariç  her türlü hava koşullarında sarsıntısız hava çekimiyapabilmekteyiz.

S3- Flycam ile ne kadar yükseklikten çekim yapılabilmektedir?

Flycam ile yaklaşık 1 ile 1000 metre arası irtifalardan çekim yapma imkanımız bulunmaktadır.

S4- Hava çekimlerinde doğru açıdan çekim yapmak için nelere dikkat ediyorsunuz? 

Özellikle fotoğraf çekimlerinde yeryüzünde yansıma yapan bir çok obje bulunmaktadır. firmamızda uzun yıllar fotoğrafçılık dalında ihtisas yapmış mesai arkadaşlarımız, ilk deneme uçuşundan sonra kullanılacak makina, lens ve filtrelerin seçimine ve en uygun çekim saatine karar verirler. Çekim esnasında flycam in yer ünitesine canlı olarak gönderdiği görüntülerle doğru açı yakalanır ve 100 lerce kare çekim yapılır.

S5- Flycam havadan video ve havadan fotoğraf çekiminin avantajları nelerdir?

Yüksek teknolojik özellikleri ile güvenli uçuşlar yapar.
Kullandığı profesyonel ekipmanlar ile kaliteli işler üretir.
Alternatif çekim yöntemlerine göre çok daha ekonomiktir.
Gps sistemi ile uçuş yapar, istenilen yükseklikte ve koordinatta sabit kalabilir.
Akıl almaz sahnelerin çekimlerini çok pratik yapmamızı sağlar.
Flycam için 1000 metrelik bir jimmy jib diyebiliriz.

S6-Flycam görüntüleme sisteminin kullanıldığı alanlar nelerdir?

*Yapım ve prodüksiyon: Kurumsal tanıtım filminin yapımı, dizi film, sinema filmi, reklam ve tüm tanıtım organizasyonlarında Flycam kullanılmaktadır.

* İnşaat Şirketleri: Metropollerdeki yüksek binalarda, konutun manzarasını önceden gösterebilmenin çok iyi bir pazarlama stratejisidir. Örnek dairede manzara, konum gösteremezsiniz. Fakat Flycam ile havadan video ve fotoğraf çekimi ile bir kaç metrede bir çekilen görüntüler kullanılarak pazarlama etkisi arttırılabilir.

* Oteller: Tesislerin yurtdışı tanıtımları için hazırladıkları katalogları için tesisi bir bütün olarak yakın ve farklı açılardan tanıtmakta ve aynı zamanda web sayfası ve basılan broşürlerdede kullanılmaktadır.

* Havalimanları: Emniyet ve kazalara müdahale gerektiren durumlarda merkez noktadan itibaren 5 mil yarıçaplı, yüksek çözünürlüklü dikey hava fotoğrafları kullanılabilir.

* Organize sanayi bölgeleri: Ülkemizdeki bir çok OSB yetersiz kullanım alanı sebebiyle alan genişletme çalışması yapıyor. Bu durumu bölge müdürlüklerine, sanayi bakanlığına, belediyelere veya bağlı bulundukları özel idarelere hava fotoğraflarıyla en detaylı şekilde sunabilirler.

* Belediyeler: Hızlı gelişen bölgelerde belediyelerin kullanabilecekleri 1/5000 dahi bir harita mevcut değil. Bütün altyapı çalışmaları, gecekondu bölgelerinin incelenmesi ve yeni projelerin üretimi için bu çekim sisteminden yararlanabilirler. Kentsel dönüşüm, park ve bahçelerin yapım aşamalarında da Flycam hava çekimleri kullanılmaktadır.

* Otoyol ve boru hattı çalışmaları: Boru hattı ve yol çalışmalarında inşaat safhalarının ve alanlarının fotoğraflarla arşivlenmesi daha sonraki çalışmalara ışık tutabilir. Ayrıca hava fotoğrafları, bu tür projelerin tesliminde yapılan işi özetlemek ve göstermek açısından önemli bir rol oynayabilir.

* Tarım alanları: Aktif durumda olan tarım arazilerinin fizibilite çalışmaları dışında yeni arazilerin keşfi ve tarıma kazandırılması çalışmalarında havadan görüntüleme kullanılabilir.

* Orman arazileri: Havadan fotoğraf çekimi, orman alanlarındaki ağaç çeşitliliğinin tespitinde, metropoliten gelişmenin belirlenmesinde, jeolojik araştırmalarda, çevre kirliliğinde, toprak araştırmalarında, hidrolojik incelemelerde, sel felaketlerinde, orman yangınlarında, çevre kirliliğinde, tarımsal bitki ve yapılaşmanın izlenmesinde kullanılabilir. Çevresel kirlilik, tarımsal bitki hastalıkları, orman ağaç çeşitleri ve hastalıkları hava fotoğrafından yararlanılarak daha doğru ve hızlı tespit edilebilir.

S7-  flycam ile hangi makinaları kullanıyorsunuz, flycam kaç kilo yük taşıyabiliyor?

Flycam ile Canon 5D Mark II, Canon 600D, Canon 550D, Nikon D90, ve GoPRO Hero2 gibi profesyonel dslr serisi kameralar ile çekimlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Standart dışı özel çekimlerde projenin bütçesine göre istenilen kameralar temin edebilmekteyiz. Flycam extra 4 kg yük taşıyabilmektedir.

S8- Aircam (Flycam, Skycam, Helicam) ile kaç dakika havada kalabiliyorsunuz?

Hava çekiminde seçilen kamera ağırlığı ve hızlı takip sahneleri havada kalma süresine etki eder. Kullandığımız 11000 mah özel bataryalar sayesinde ortalama 15 ile 25 dk arasında uçuş yapabiliyoruz.

Hava Fotoğrafçılığı Tanımı ve Önemi;

Hava fotoğrafı; uçak, helikopter vb. araçlara özel olarak monte edilen fotoğraf makineleri ile belirli kurallara uyarak yeryüzünün fiziksel özelliklerini gösteren ve farklı yüksekliklerden çekilen fotoğraflardır.

Hava fotoğrafları; özellikle izleme ve kontrol amaçlı uygulamalarda, afet sonrası (sel, orman yangını vb.) hızlı veri toplamada, kentleşmenin ve kaçak yapılaşmanın takibinde, arazi kullanım değişimi tespitinde ve özellikle su havzalarına yönelik çalışmalarda, turizm ve tanıtım alanlarında kullanılmaktadır.

Bunların yanında özellikle harita yapımında, ormancılık ve tarımsal incelemelerde ve araştırmalarda, çevre kirliliği ile ilgili araştırmalarda da hava fotoğrafları hızlı ve doğru veri toplama amacı ile kullanılır. Hava fotoğrafçılığı, büyük alanlara ilişkin bilgilerin toplanmasında ve haritalanmasında en etkin ve ucuz yol olarak bilinir.

Hava fotoğraflarının özellikleri;

Hava fotoğrafları, çoğunlukla özel olarak üretilen uçak, helikopterler, flycam, hexacopter, quadrocopter gibi havadan fotoğraf ve video çekebilen araçlara monte edilen kameralar yardımıyla belli bir sistem dahilinde çekilir.

Hava fotoğrafı, çekim amacına gore belirlenen bir uçuş programı ve uçuş hızı ile çekilir. Fotoğraf çekimi, uçuş sırası boyunca eşit aralıklarla çekilerek yapılır. Arka arkaya çekilen fotoğraflardan iki bazen üç fotoğraf birbiri üzerine “bindirme” yapılarak özel fotoğraflar oluşturulur. Hava fotoğrafları çekiminde farklı filmler ve filtreler kullanılabilir.

Bunun yanında hava fotoğrafları kullanıldıkları amaca göre siyah beyaz ya da renkli olarak çekilebilir. Dijital ve analog makineler, fotoğrafın çekim amacına göre belirlenerek tercih iyi bir hava fotoğrafı için ölçümleme yapabilen özel hava kameraları, detay ayırma gücü yüksek filmler (düşük asalı) ve amaca uygun, düşük hızda hava çekimi araçları kullanılmaktadır.

Ayrıca aralarında çok iyi koordinasyon bulunan iyi eğitilmiş, tecrübeli uçuş ekibine ihtiyaç vardır. Bu ekip; pilot, navigatör ve fotoğraf operatörlerinden oluşmaktadır. Bunların yanında fotoğraf; belgesel amaçlı çekilecekse konu uzmanı, tanıtım amaçlı çekilecekse bu konunun uzmanı, arkeoloji alanında çekilecekse de uzman bir arkeoloğun ekipte yer alması gerekir.

Hava fotoğrafçılığı iyi bir ekip çalışması, iyi bir organizasyon ve uçuş alanında bilgi gerektiren bir uzmanlık dalıdır.

Dünyada ve Ülkemizde Durumu;

Hava fotoğrafçılığı, fotoğrafın keşfinden sonra 1860’lı yıllarda ABD’de Samuel King tarafından balondan çekilen ilk hava fotoğrafı ile başlamıştır. Bundan birkaç yıl sonar İngiltere’de Glaisher, Coxwell ve Negretti adlı üç fizikçi, bir balonla gökyüzünden yeryüzünü fotoğraflamıştır. 1879 ve 1880’li yıllarda ise Paris’in gökyüzünden fotoğraflandığı bilinmektedir. 1906 yılında ise Rusya’da A.Maul rokete monte edilen bir kamera yardımıyla 800m yükseklikten hava fotoğrafı çekmeyi başarmıştır. 1909 yılında ise İtalyan Wilbur Wring bir uçak kullanarak bugünkü gibi sıralı olarak hava fotoğrafları çekmiştir.

Dünyada ve ülkemizde 1. Dünya savaşı sonrasında askeri amaçla çekilen hava fotoğrafları önem kazanmış ve hava fotoğrafı teknolojisi hızla gelişmiştir. Hava fotoğraflarının çekimi için özel kameralar yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise gerek askeri amaçla gerek haritalama teknolojisi, gerek araştırma amaçlı olarak çekilen hava fotoğrafları hızla gelişmiş daha pek çok konuda başarıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Ülkemizde de öncelikle savunma amaçlı ve harita yapımında kullanılan hava fotoğrafçılığı, son yıllarda özellikle belgeleme amaçlı olarak gelişmiştir. Tanıtım ve turizm amaçlı hava fotoğrafçılığı bu konunun herkesçe bilinmesini ve tanınmasını sağlamıştır.

Ülkemizde gerek kamu kuruluşlarının gerekse özel sektörün talepleri doğrultusunda hava fotoğrafları çekilmektedir.

Hava fotoğraflarının belli başlı kullanım alanları şunlardır:

-Planlama ve alt yapı çalışmalarında,

-Ziraat, ormancılık ve zoolojide,

-Buzulların araştırılmasında,

-Coğrafya ve jeomorfolojide,

-Mimarlık, tarihi eserlerin restorasyonu ve korunmasında, arkeolojide,

-Olay ve kaza yerlerinin alımında,

-Balistik uydu jeodezisi ve uzaktan algılamada,

-Konum, hız ve deformasyon ölçülerinde,

-Dalga hareketlerinin ve yerkabuğunun izlenmesinde,

-Askeriyede,

-Meteoroloji, astronomi, fizik, yer fiziği ve mikroskobik ölçmelerde,

-Otomotivde, gemi, uçak yapımı, model denemleri vs.gibi uygulamalarda

-Kurumsal tanıtım filminin yapımı, dizi film, sinema filmi, reklam ve tüm  tanıtım organizasyonlarında

-Tesislerin yurtdışı tanıtımları için hazırladıkları katalogları için tesisi bir   bütün olarak yakın ve farklı açılardan tanıtmakta ve aynı zamanda web sayfası ve basılan broşürlerde

-Kentsel dönüşüm, park ve bahçelerin yapım aşamalarında da Flycam hava çekimleri  kullanılmaktadır.

Tanıtım amaçlı hava fotoğrafçılığı  özellikle son yıllarda belediyelerin hava fotoğrafçıları ile iş birliğine giderek çalışmalar yapması ile bir ivme kazanmıştır. Özellikle ülkemizin büyük şehirlerinin gökyüzünden çekilen fotoğrafları kitaplaştırılarak tanıtım amaçlı olarak farklı ülkelere, farklı şehirlere gönderilmektedir.

Binlerce yıllık geçmişi olan ülkemizin doğal güzelliklerinin tanıtıldığı fotoğraflarlar yurt içi ve yurt dışında bilboardlarda, gezi dergilerinde, gazetelerde ülkemizin tanıtımında büyük rol oynamaktadır. Uzman kişiler tarafından büyük hazırlıklar ve projeler kapsamında çekilen hava fotğrafları ve hava videoları görsel ve yazılı basında da son yıllarda daha sık görülmeye başlanmıştır.

Havadan fotoğraf ve video çekimleri, sadece gezi ve turistik amaçlı tanıtımlarda kullanılmamaktadır. Büyük firmalar tesislerini tanıtmak, büyük limanların tanıtımı, organize sanayi bölgelerinin tanıtımı amacıyla; inşaat firmaları (otoyol, kavşak, metro vb. yapım öncesi ve yapım aşamasında), büyük fabrikaların üretim tesisleri, yaptıkları çalışmaları havadana fotoğraf ve video çekimi flycam ile tanıtmaktadır.

Belgesel fotoğrafçılıkta, dış gerçekliğin değiştirilmeden sunulması esastır. İşlevi ise herhangi bir konuyu bildirmek, öğretmek, açıklamak, etkilemek, saklamak, tarihe tanıklık etmektir. Fotoğrafların belge özelliği taşıması için bir durumu içermesi gerekir.

Afet sonrasında şehrin durumunu yansıtan bir fotoğraf, haber fotoğrafı olduğu kadar bir belge fotoğrafı özelliğini de kazanır. Hava fotoğraflarının büyük bir kısmı bu özellikleri dolayısıyla belgesel fotoğraf özelliğini taşımaktadır. Belgesel fotoğraflar, belge niteliğinden dolayı genelde dergilerde, kitaplarda, araştırmalarda kullanılır. Araştırma yazısı, bir durum raporu, yazının yanında görsel olarak havadan fotoğraf ve havadan video çekimleriyle desteklenir ve daha dikkat çeken bir özellik kazanır.

Doğal yaşamla ilgili olan havadan fotoğraf ve havadan video çekimleri, flycam farklı alanlarla ilgili araştırmalarda çekilen flycam çekimi görüntüleri belgesel döküman olarak kullanılabilir.

Tanıtım ve reklam amaçlı hava fotoğraflarında fotoğrafın netliği, ışığın kullanımı ve detaylar önemlidir. Örneğin bir tatil köyünün havadan çekilecek fotoğraf ve videolarında konumunun, tatil köyünün özelliklerinin, denize olan mesafesinin, tesislerinin detaylı olarak görünmesi ne derece önemliyse komposizyon da o oranda önemlidir. Tatil köyünün ana özelliklerinin havadan fotoğraf ve havadan video çekimlerinde ortaya çıkarılması gerekir.

Bir şehir tanıtımı için çekilen flycam hava çekimlerinde ise şehrin genel özellikleri ön planda olmalıdır. Uygun ışık koşullarında çekilen havadan fotoğraf ve havadan video görüntüleri, özellikle gökyüzünden inanılmaz güzellikler sunabilmekte ve pek çok insanın görmediği flycam çekimler ortaya çıkaracaktır.

Hava Fotoğrafı Çekiminde Kullanılan Ekipman ve Araç Gereçler;

Hava fotoğrafı çekimi yapılmadan önce, hangi amaçla havadan fotoğraf ve havadan video çekimi yapılacaksa (harita yapımı için, tanıtım amaçlı, arkeolojik amaçlı vb. ) konu ile ilgili uzmanlarla görüşülerek hangi bölgenin görüntüleneceği belirlenir.

Çekim için özel donanımlı uçak, helikopter, hexacopter ve uygun özellikli hava kamerası seçilmelidir. Hava çekimlerinde kullanılan özel hava kameralarında, fotoğraf ve video çekimi anında uçağın hızına göre fotoğraf bindirme oranını otomatik olarak ayarlayabilen ve uçağın hızından kaynaklanan resim sürtünmelerini engelleyen özel cihazlar vardır. Uçağın tabanına monte edilen ve optik bakımdan çok yüksek bir hassasiyete sahip olan bu kameralar ile çekilecek fotoğrafların kullanılış amacına bağlı olarak odak uzaklıkları farklı olan objektif değerleriyle de kullanılabilir. Örneğin büyük ölçekli şehir haritalarının yapımına yönelik fotoğraf alımında dar açılı kameralar kullanmasına karşılık, yükseklik hassasiyetinin gerekli olduğu yerlerde geniş açılı kameralar kullanılmaktadır.

 Tanıtım, bölge ve şehir planlama, arkeoloji, belge niteliği taşıyan hava fotoğrafları çekimlerinde ise analog ya da dijital SLR (objektifi değişebilen) fotoğraf makineleri, uçuş planı, amaca uygun bir uçuş aracı kullanılmaktadır. Bir doğa veya manzara fotoğrafı çekerken kullandığımız ekipmanların çoğunu (geniş açılı objektifler, düşük asalı filmler, uv filtreleri vb.) hava fotoğrafı çekimlerinde de kullanabilmekteyiz.

 Hava fotoğrafçılığında kullanılan özel hava kameraları genellikle topografik, harita yapımı için özel hava fotoğrafları çekiminde kullanılırlar. Bunların dışında diğer hava fotoğrafı çekimleri için anolog ya da dijital fotoğraf makineleri kullanılabilir. SLR yani değişebilen objektifli makineler farklı objektiflerle size farklı bakış açıları ile farklı fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacaktır.

Objektifler;

Görüntünün oluşumunda ve niteliğinde objektif önemli bir yer tutmaktadır. Objektifin niteliği görüntünün niteliğini etkiler; bu sebeble objektif her tür fotoğraf çekiminde önemli bir yer tutmaktadır.Hava fotoğrafçılığı yerden metrelerce yükseklikten fotoğraf çekmeyi gerektirir. Kullanım alanları gereği tek bir kareye geniş alanları almak gerekmektedir; bu sebeble hava fotoğrafçılığında ve video çekimlerinde çoğunlukla geniş açılı objektifleri tercih edilir.

Hava fotoğrafçılığında da diğer fotoğrafçılık alanlarında olduğu gibi; siyah – beyaz, renkli negatif, dia pozitif filmler kullanılmaktadır. Fotoğraf çekimi, analog makine ile yapılacaksa konuya uygun olarak film seçimi yapılmalıdır. Hava fotoğrafçılığında filmlerin profesyonel serileri kullanılmaktadır. Kodak ve Fuji gibi büyük firmaların profesyonel serilerinde düşük asalı filmler bulunmaktadır.

Bunun yanında zoom çekimlerde detay ayırma gücü yüksek olan filmler de tercih edilebilir. Tanıtım, reklam, sanatsal ve araştırma amaçlı hava fotoğrafı çekimlerinde de genellikle Geniş açılı objektifler;

Geniş açılı objektifler, normal açılı objektiflere göre çok daha geniş alanlara bakış açısı sağlar.50mm altındaki objektifler geniş açılı objektiflerdir. Geniş açılı objektiflerin ana özelliği kısa odaklı olması ve bize geniş bir bakış açısı kazandırmaktır. Geniş açılı objektiflerin bir diğer özelliği ise bakış açısı içerisinde yer alan objeleri küçültmesidir ki havadan fotoğraf ve havadan video çekimlerinde tercih edilen bir özelliktir. 28mm geniş açılı objektiflerde hava fotoğraflarında çok sık kullanılan objektifler arasında yer almaktadır. Bu objektifin hem bakış açısı hem de alan derinliği idealdir. Görüntü bozulmasına sebep olmaz; bu avantajları bakımından flycam hava çekimlerinde tercih edilir.

Zoom objektifler;

Geniş açılı objektifler, sabit odak uzaklı yani odak uzaklığı değişmeyen objektif çeşididir. Fotoğraflamak istediğimiz konuyu farklı bir açıyla çekmek istediğimizde objektifimizi değiştirmemiz ve konuya uygun başka bir objektif takmak gerekmektedir. Bu hem zaman alan, hem de pek çok objektifi bir arada taşımayı gerektiren zahmetli bir iştir. Zoom objektifler, değişebilen farklı odak uzaklıkları ile birkaç objektifin yapacağı işi tek başına yapmaktadır. Bu objektifler birkaç objektifin tek bir objektifte birleştirilmiş şeklidir.

 Yaygın olarak kullanılan zoom objektifler; 50-135mm, 90-200mm, 70-200mm, 135 – 600 mm’dir. Bunlar tele zoom objektiflerdir. Havadan  fotoğraf ve video çekme amacımıza göre (Tanıtım, reklam, sanatsal, belge vb.) bu objektiflerden uygun olanı şeçilerek kullanılmalıdır. Yakınlaşılması güç konularda telezoom objektifler uygundur.

 

Filtre;

 Özellikle siyah beyaz filmlerde renk tonları arasındaki farkı kaldırma, renkli filmlerde farklı renk sıcaklıklarının baskınlıkları artırmak ya da azaltmak ve bazı efektler verebilmek için kullanılan, saydam-yarı saydam malzemeye filtre denir. Bunların yanında görüntü kalitemizde ve niteliğimizde önemli rol oynayan objektifleri koruma amaçlı koruyucu filtreler de bulunmaktadır. Filtreler direk objektife takılabilen ya da bir taşıyıcı yardımıyla objektife monte edilebilen yardımcı ekipmanlardandır. Daha önceleri harita yapımı için çekilen siyah beyaz filmlerde ve sanatsal amaçlı hava fotoğraflarında kullanılan filtrelerden bazıları şunlardır.

 Polarize filtreler;

Hava fotoğrafları çekiminde gün ışığı, sis, bulut fotoğraf üzerinde puslu ve flu görüntülere sebep olabilir. Bu gibi durumlar için yanımızda polarize filtre olması gerekir. Yeryüzünden özellikle deniz, göl gibi yüzeylerden yansıyan ışıklar fotoğraf üzerinde yansıma yapmaktadır. Bu yansımaları engellemek için polarize filtre kullanmak gerekmektedir.

Kırmızı filtre;

Gün ortasında ışığın dalga boyları birbirine daha yakındır. Işık dalga boyları gün doğumu ve gün batımı saatlerinde farklı oranlarda olduğundan değişik renk tonları elde edebilmemizi sağlar. Renkli filtrelerden koyu kırmızı filtre de gökyüzünü koyulaştıran ve bulutları belirginleştiren etkisinin yanında ultraviyole dalgaları emme özelliğine sahiptir. Ultraviyole ışık dalgaları uzak mesafedeki görüntüleri soluklaştırmaktadır; bu sebeble hava fotoğrafı ve havadan video çekerken net görüntüler için filtre kullanmamız gerekebilir.

Sarı filtre;

Maviyi koyulaştıran etkisi yüzünden özellikle deniz fotoğrafları ve mavi ağırlıklı çekimlerde tercih edebileceğimiz bir filtredir. Konstrastlığı artıran özelliği de bulunmaktadır. Bulutlu gökyüzü manzaraları, kar manzaralarında ayrıntıları daha belirgin hale getirir.

Hava Fotoğrafçılığında Kullanılan Filmler;

Hava fotoğrafçılığında da diğer fotoğrafçılık alanlarında olduğu gibi; siyah  – beyaz, renkli negatif, dia pozitif filmler kullanılmaktadır. Fotoğraf çekimi, analog makine ile yapılacaksa konuya uygun olarak film seçimi yapılmalıdır. Hava fotoğrafçılığında filmlerin profesyonel serileri kullanılmaktadır. Kodak ve Fuji gibi büyük firmaların profesyonel serilerinde düşük asalı filmler bulunmaktadır. Bunun yanında zoom çekimlerde detay ayırma gücü yüksek olan filmler de tercih edilebilir.

Tanıtım, reklam, sanatsal ve araştırma amaçlı hava fotoğrafı çekimlerinde de genellikle renkli filmler tercih edilmektedir. Renkli alınan flycam görüntüleri; kullanıcıya, fotoğraftaki detayları daha kolay yorumlama, tanımlama imkânı sağlar.

Filmlerin Hızı (ASA-ISO);

Asa, filmin görüntüyü saptama hızıdır. Filmin ışığa duyarlılığı, asa ile belirtilir. Hava fotoğrafçılığında fotoğraf çekimi öncesinde film kullanılacaksa, bu filmlerin açık havada kullanılan ve yüksek detay gücüne sahip olanları tercih edilmelidir. Yeryüzünde metrelerce yüksekten çekilen hava fotoğrafları özellikle reklam, tanıtım, belge amaçlı olanlarda fotoğrafın net ve detaylı olması önem kazanmaktadır. Bunun için filmlerimiz düşük asalı (25- 50-100 ASA) ve profesyonel olmalıdır. Filmin duyarlılığı ne derece hassas ise görüntüyü saptama oranı da o derece yüksek olacak ve fotoğraflarımızda daha net olacaktır.

Hava fotoğrafları çekiminde dijital makine kullanımı, ASA’nın değiştirilebilir olması ve fotoğrafları sayısal olarak çekmesi, zaman tasarrufu gibi sebeblerle daha fazla tercih edilmektedir.

Hava fotoğrafı çekimi için meteorolijiden hava ile ilgili bilgiler alınıp uçuş rotası belirlendikten sonra fotoğrafların hangi ışıkta çekileceği kararlaştırılmalıdır. Hava fotoğrafçılığında çekilecek konuya göre değişmesine karşın günün erken saatleri ile gün batımına yakın saatlerde fotoğraf çekilmektedir.

Işık;

Fotoğrafın temel unsuru, ışıktır. Hangi amaçla fotoğraf çekerseniz çekin ilk unsur ışıktır. Doğru ışık, başarılı fotoğraf için ilk adımdır. Hem fotoğraf çektiğimiz ortamdaki ışık, hem de diyaframımızdan içeri giren ışık farklı tekniklerle ve çeşitli yöntemlerle fotoğraf üzerinde farklı etkiler oluşturur. Havadaki nem, bulutlanma oranı, yeryüzündeki zeminlerin ısı farkı nedeniyle oluşan ışık kırılmaları, güneşin açısı ve ışık şiddeti, bina ve zeminlerin ışık yansıtma oranları hava fotoğraflarında önemli noktalardır. Yüksekten bakıldığında çok farklı görünen yeryüzü, bir anda tüm güzellikleri ile karşımızda belirince en iyi kareyi yakalamak için zamana karşı yarış başlar. Uzun ve titiz çalışmalar sonunda, posterler, kataloglar ve diğer materyaller için en iyi kare elde edilir.

Hava çekimlerinde doğal ışık kullanılır. İç mekân ve yapay ışık ortamlarında kullanılan ışık teknikleri hava fotoğrafçılığında kullanılmaz.